Apple Ssd Hdd Çeşitleri

Apple Ssd Hdd Nesilleri ve Detayları

Kaliteden ödün vermeden, Apple sürekli olarak güvenilir depolama ve gelişmiş genel görünüm sunar, bu nedenle geçmişte ebeveynlerimizin gecikmeli PC'leri ve dizüstü bilgisayarlarına alışkın olduğumuz gibi her zaman yükseltme yapmaktan endişe duymayacağız. Bu, yalnızca MacBook için SSD gibi Apple cihazlarında bulunan sürücülerle mümkün olur. Apple'ın SSD'lerine ve yıllar boyunca nasıl ilerlediklerine bir göz atalım. 

Apple'ın tasarımları, onları dünyanın en büyük şirketine dönüştüren şeydir. Estetik yanı sıra, Apple ürünleri yüksek kaliteli performans sunar, bu yüzden çoğu bilgisayar meraklısı ve iş kullanıcısı bunları tercih eder.

Kaliteden ödün vermeden, Apple sürekli olarak güvenilir depolama ve gelişmiş genel görünüm sunar, bu nedenle geçmişte ebeveynlerimizin gecikmeli PC'leri ve dizüstü bilgisayarlarına alışkın olduğumuz gibi her zaman yükseltme yapmaktan endişe duymayacağız. Bu, yalnızca MacBook için SSD gibi Apple cihazlarında bulunan sürücülerle mümkün olur. Apple'ın SSD'lerine ve yıllar boyunca nasıl ilerlediklerine bir göz atalım. 

SATA SSD ve PCIe SSD hakkında ne biliyoruz?

Farklı SSD'ler: Hangisi sizin için?

SSD veya Katı Hal Sürücüsü, kalıcı verileri katı hal flaş belleğinde saklamak için tümleşik devre düzeneği kullanan bir depolama aygıtıdır. Dönen hareketli parçaları yoktur, bu yüzden daha sessizdir. Apple, 13 inç MacBook Air ile 2008 yılında SSD kullanımını tanıttı. Geleneksel döndürücü AKA sabit disk sürücüsüne sahip bilgisayarlara kıyasla sorunsuz çalışan ilk hızlı dizüstü bilgisayardır. Bununla birlikte, SSD'ler bu süre boyunca pahalıydı. Bu teknoloji sadece 2013 yılında uygun hale geldi ve bu da bugüne kadar bilgisayar kullanıcıları için geçerli bir ana seçenek haline geldi.  

SATA (Serial Advanced Technology Attachment), anakartı sabit sürücülere bağlayan bir arabirimdir. İmalat şirketleri bu teknolojiyi, 150MBps'den başlayan daha yüksek aktarım hızları nedeniyle dahili depolama aygıtlarını bağlamakta kullanmaktadır. Bu, çoğumuz gibi normal insanlara çok korkutucu olabilir, ancak cihazınız SATA III bağlantısını kullanmıyorsa, sürücünüzün potansiyel bant genişliğini sınırladığınızı güvenle varsayabiliriz.

PCIe ise , Çevresel Bileşen Ara Bağlantı Ekspresi anlamına gelir. En hızlı otobüs seçeneği ve modern hesaplamada bir standarttır. Bununla, Apple bilgisayarlar 16 GB / s'ye ulaşabilir - bir SATA III'ten neredeyse 27 kat daha hızlı, bunu hayal edin! Örneğin, verilerinizin bir noktadan diğerine geçmesi ve aktarım hızlarının iki katından fazla olması için 2 kanal bulundurmayı düşünün, bu, bilgisayarın veri depolama ve hareketinin ne kadar hızlı ve daha verimli olduğunu gösterir! Üst düzey oyuncuların bu teknolojiyi çok sevmesine şaşmamalı!

SSD'leri anlama

SATA SSD ve PCIe SSD arasındaki fark nedir?

Hız dışında, bir bilgisayarı SATA ile başlatırken herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Öte yandan, PCIe SSD güncellemeleri ve belirli bir işletim sisteminin kullanımını gerektirir. Bununla birlikte, birçok üretici PCIe'ye yaslanır çünkü yapılacak en mantıklı şeydir. Sonunda, PCIe'nin sınırlamaları birkaç yıl içinde duracak ve kullanıcı dostu hale gelecektir.

Mac'lerde değiştirilebilir bir sabit disk vardı, böylece içine bir SSD takabilirsiniz. Bu, Mac Mini, iMac, beyaz Polikarbon MacBook ve Klasik MacBook Pro gibi modellerde tipiktir. Bunlardan herhangi birine sahipseniz, yukarıdaki bilgiler size yardımcı olacaktır. Retina MacBook Pro ve MacBook Air kullanıcılarının rahatsız etmesine gerek yok çünkü ünitelerinde zaten yerleşik bir SSD var.

Apple her zaman yeni teknolojilerin ve yükselen trendlerin öncüsü olmuştur. MacBook Air ile 2010 yılında “blade” SSD kullanımına öncülük etti. Diğer dizüstü bilgisayarların çoğu hala SATA arabirimini kullanırken, Apple özel konektörü tercih eder ve sonunda kendi geliştiricisini geliştirir. 

Apple sürümlerine Hızlı Bakış

Apple SSD'lerin Evrimi: Daha küçük ve inceldikçe daha kompakt ve daha hızlı

 

Her Mac'in SSD'lerine bir göz atalım:

Nesil 1:

MacBook Air (2010 Sonu - 2011 Ortası). Bu sürümde tescilli 6 + 12 Pin Konektör kullanılmıştır ve 6GB / s hız sağlayan mSATA arabirimi korunmuştur. Amacı, sürücüyü orijinal MacBook Air öncülünden daha ince ve daha küçük yapmaktır. Rakiplerine kıyasla,  Samsung'un Gen1 diski Toshiba'dan daha hızlıydı.

Nesil 2:

MacBook Pro ve iMac masaüstü bilgisayarlar. Bu sürüm bıçak tarzı sürücüleri genişletti. MSATA III arabirimi kullanıldığında, bu sürücü hızlanır. 7 + 17 Pin konektörüyle kolayca ayırt edilir.  Gen2B sürücüsü daha kısa ve geniştir (MacBook Pro), Gen2B sürücüsü ise daha uzun ve incedir (MacBook Air).

Apple'ın MacBook Pro (2012 Ortası - 2013 Başı): Retina ekranlı SSD'ler. Gen2A sürücülerde tekli 7 + 17 Pinli SSD konektörü kullanıldı. Samsung ve SanDisk'in bunu ürettiği biliniyor. Kullanılabilir depolama kapasiteleri 128 GB, 256 GB, 512 GB ve 768 GB'dı.  

iMac (2012 Sonu - 2013 Başı): SATA III HDD ve Fusion Drive. Apple, bağımsız olarak çalışabilen iki sürücüyü kaynaştırdı: (1) Kullanılmayan ve daha büyük dosyalar için büyük depolama kapasitesine sahip Sabit Disk ve (2) SSD'nin sık kullanılan dosyalar için depolama alanı düşük. Bu, hız ve performansın artmasına yardımcı olan bir sistem üzerindeki yükü azalttı. Tüm bunlar optimum performans ve daha uygun maliyetli bir paket için. Kombolar hakkında konuşun!

MacBook Air (2012 Ortası): Gen2B sürücüsü. Apple , 2B disk kapasitesinin genel olarak daha yavaş, okuma ve yazma hızıyla MacBook 11 '' ve MacBook Air 13 '' yayınladı .  Samsung ve Toshiba, 128GB, 256GB, 512GB depolama kapasitesine sahip ve muhtemelen mühendislik kısıtlamaları nedeniyle 768GB kapasitesini önemli ölçüde kaçırmış Gen2B diskleri üretti .

SSD'nin İlk İki Kuşak

3. Nesil:

PCIe 2.0 x2 arayüzü. MSATA'nın 600MB / s sınırlarındaki Gen2 sürücüler bu sürümle birlikte hızını artırdı. Bu birimin yüksek hız ve verimliliğinden sorumludur. Gen3'te SSD'ler farklı cihazlarla uyumluydu. Farklı bilgisayarlar da aynı sürücüyü paylaştı (Samsung, SanDisk ve Toshiba tarafından üretilenler gibi - hepsi aynı flaş denetleyicisine sahip)! PCIe 2.0 x4'e sahip 1 TB Gen3B SSD hariç tüm Gen3 sürücülerde 12 + 16 Pin konektör ve PCIe 2.0 x2 arabirimi kullanıldı. AHCI teknolojisi (Gelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyici Arayüzü), 3G sürücüdeki yazılım ve SATA cihazları arasında iletişim kurmak için bağlantı sağladı. Uzunluğuna ve selefinden kabaca iki kat genişliğe sahipler, ancak daha büyük fiziksel boyut daha az mühendislik kısıtlamasına izin veriyor.

MacBook Air (2013 Ortası - 2014 Başı): PCIe 2.0 x4 ve PCIe 2.0 x2 arayüzü. Gen4'te daha hızlı dört kanallı sürücü olanağı sağlayan tek Apple cihazı.

Mac Pro (2013 Sonu). Bu, tek bir dahili depolama cihazını destekleyen ilk kişidir. MacBook Air gibi, dört kanallı sürücülerde daha iyi performans için Gen3 SSD'lerin ve 2.0 x4 bağlantıların tüm kapasitelerini (128 GB - 1 TB) destekledi.

MacBook Pro (2013 Sonu - 2014 Ortası). Bu, tüm 3 nesil sürücü seçeneğini, dört kanallı PCIe bağlantılarını ve NVMe protokolünü destekleyen güçlü cihazlardan biriydi.

Mac (2013 Sonu - 2015 Sonları). (1) 1 TB (5400 rpm) SATA sabit sürücü veya (2) 1 TB Fusion Drive (128 GB SSD ve 1 TB SATA 3,5 ″ HDD) veya (3) 256 GB bağımsız SSD içeriyordu. IMac, diğer Apple cihazlarına kıyasla yeterli boş alana sahipti. Bu, MacBook Pro ile aynı özelliklere sahipti. 

Mac mini (2014 Sonu). Mac Mini , Apple'ın “blade” katı hal sürücülerini ilk destekleyen şirketti. Yeterli dahili alan olmadığından, sürücüyü mantık kartına bağlamak zordu. Bu nedenle Apple, PCIe bağlantısı için esnek kablolu daha küçük bir konektör kullanmak zorunda kaldı. Mac mini yalnızca PCIe 2.0 x2 arabirimini destekler, bu nedenle NVMe SSD'lere yükseltmeye izin vermez.

 

3.Nesil: iMac 2013-2015 1 TB SSD

4.Nesil:

Bıçak SSD'lerin İçerme Gen4 sürücülerin can alıcı parçası oldu. Bu türdeki tüm sürücülerde MacBook Air 11 hariç PCIe 3.0 x4 arabirimi kullanıldı. SSD'ye PCIe 3.0 bağlantısıyla uyumlu olan cihazlar, PCIe 2.0 arabirimine kıyasla son derece yüksek hız ve performans avantajlarından yararlanabilir (oyuncular ve Netflix ağır kullanıcıları bunu sever) !). Tüm cihazlar, dört seviyeli bir bağlantıyı destekleyerek Gen4 sürücülerini bir sonraki seviyeye taşıyor!

MacBook Air (2015 Başı - 2017 Ortası). Bu sürücü , bileşenlerde bazı değişikliklere rağmen hala PCIe 2.0 x2 teknolojisini kullanıyordu. Apple'ın 11 inç MacBook Air'de 2 kanal sürücüsü tutarken 4 PCIe bağlantı kanalını nasıl koruyabildiği şaşırtıcı. Gen4A sürücülerinin diğer cihazlarda yükseltilmesine izin verdi. 13 ″ MacBook Air'in Gen4A sürücüleri vardı, ancak PCIe 3.0 bağlantısını desteklemedi. Hıçkırık olmasa da hala hızlı ve önceki modelden daha iyi performans gösteriyor.

MacBook Pro (2015 Başı - 2015 Ortası). 2015 tasarımında bileşenlerinde sadece birkaç küçük değişiklik vardı, ancak SSD'lerde hız üzerinde etkisi olan büyük bir gelişme oldu. Bu cihaz hızlıydı, bu yüzden birçok Apple tüketicisini mutlu etti. MacBook Air'in aksine, 15 ″ MacBook Pro PCIe 3.0 bağlantısını destekler. 13 15 ve 15 ″ MacBook Pro'lar, Gen5 SSD'lere yükseltmeye izin veren NVMe protokolünü destekler.

iMac (2015 Sonu). Yeni trend yoktu. Apple bunun yerine 1 TB füzyon sürücüsünü 24 GB SSD ile eşleştirdi; 24 GB SSD ve 3 TB SATA sabit sürücü 128 GB SSD ile çalışıyordu. 27 M iMac'in 256 GB, 512 GB veya 1 TB bağımsız SSD seçeneği vardı. Apple, ilk çıkarılabilir NVMe SSD ile birlikte 24 GB SSD seçeneği getirdi. IMac'ler , 5. nesil SSD'lere yükseltmeye izin veren NVMe protokolünü destekledi  .

Nesil 5:

Tüm Gen5 SSD'leri NVMe protokolünü ve PCIe 3.0 x4 NVMe bağlantılarını destekledi. Gen5A SSD'ler yeni 22 + 3S kullandı

Senin için daha iyi olan ne?

Günün sonunda, hangi SSD'nin diğerinden daha iyi olduğu değil, hangisinin sizin ve ihtiyaçlarınız için hangisinin daha iyi olduğu hakkında. Eski bilgisayarınıza alışkınsanız, en yeni modelleri ve yükseltmeleri almanın tam zamanı. Hem iş hem de eğlence amaçlı kullandığımız artan uygulama ve program sayısıyla, hız ve performansın bilgisayarlarımızın norm ve temel özellikleri olmasını sevmiyor muyuz?

Optimum performans, cihazınızın hangi nesil sürücülerine sahip olduğuna göre belirlenir. Hız, güç, verimlilik ve performansın en çok değerlendiği günümüz dünyasında, yeni sürümleri beklediğimizden daha erken, Gen5 disklerinden daha güçlü ve daha hızlı göreceğiz.